Zobrazit menu

Vizitka není jenom o papíru! Tipy, jak se odlišit od ostatních

Art D,

Vizitka není jenom o papíru! Tipy, jak se odlišit od ostatních

Jak už bylo řečeno v jednom z předchozích článků, vizitky mají v kapsách podnikatelů stále své místo a pomáhají dělat díru, nebo alespoň důlek, do světa. Zda zvolíte vzhled klasický nebo si budete chtít s tímto malým, ale velmi variabilním, kouskem papíru vyhrát, je už jen na vás.

2016/pr-clanky/vizitka-neni-jenom-o-papiru.jpg

S originálními vizitkami se zpravidla setkáváme u kreativních profesí, tedy u designerů, ilustrátorů a dalších umělců, kteří se na tomto malém, nicméně pro první dojem velice důležitém, prostoru snaží předvést své schopnosti. Není však důvod, aby se kreativně nereprezentovaly také další profese. Možností je celá řada a uzdu fantazii lze popustit úplně, nebo jí jen lehce povolit opratě.

Není papír jako papír

2016/pr-clanky/vizitka-neni-jenom-o-papiru3.jpg

Víte, že vizitka nemusí být jen papírová? Může být vyrobena třeba z průhledné folie, na níž budou vaše kontaktní údaje. Tento nápad rádi využívají fotografové – vizitka je navržena tak, že připomíná hledáček fotoaparátu a díky průhlednosti si jím můžete zaměřit, co vás napadne. Zkrátka vizitka i zábavná hračka v jednom.
Vizitku lze vyrobit rovněž z plechu, plastu, umělé hmoty či třeba překližky, je ovšem nutné hledat rovnováhu mezi kreativitou a praktičností. Vizitka by se měla dát snadno uložit, nezabrat moc místa, a mělo by ji být možné dobře uchopit do ruky. Výroba vizitek z těchto materiálů se také dost prodraží.
Existuje ale také nepřeberné množství speciálních druhů papíru různých barev a povrchů. Ty pak mohou imitovat třeba kůži, což by se mohlo líbit například prodejcům obuvi či kožených doplňků. Z papíru připomínajícím dřevo se zase může radovat nábytkář, řezbář, podlahář či lektor kurzů pro kutily. Metalická úprava papíru se pak postará o vzhled kovu, např. zlata,stříbra či plechu.
Další široké možnosti využití nabízí speciální papíry s různou plastickou texturou, třeba s puntíky, vroubky či různými výstupky. Vizitky z takových papírů jsou pak dobře zapamatovatelné i hmatem.

Zajímavý tvar vně či uvnitř

Do všech druhů vizitek lze nechat udělat výsek, možné je vyseknout např. okénko, dírku na pověšení, logo, což samosebou závisí na typu a složitosti loga, či nějaký zajímavý tvar, související s profesí majitele vizitky. Vizitka také může mít kulaté rohy, což je opět dobře zapamatovatelné i na omak. Držitel vizitky v neobvyklém tvaru si může být jistý, že bude snáze zapamatovatelný a tudíž i méně zaměnitelný. Samotný tvar vizitky totiž může napovídat, čím se zabýváte, může připomínat třeba hřeben, jste-li kadeřník, kufřík, pracujete-li v cestovním ruchu atp. Při volbě originálního tvaru by se však opět nemělo zapomínat na praktičnost a prvotní účel vizitky – tedy moci si snadno uložit kousek papíru s kontaktními údaji někoho jiného.

Upoutejte s pomocí efektů

2016/pr-clanky/vizitka-neni-jenom-o-papiru2.jpg

Zaujmout můžete také vyraženým písmem, obrázkem či logem. Vyražená část na vizitce pak bude odlišená nejen vizuálně, ale i na dotek, což dobře působí na emoce a postará se o snazší zapamatování. Poutavý efekt obstará také parciální lak, z vizitky pak může leskle vystupovat obrázek, logo či písmo.

Jak se tedy odlišit vizitkou?
• Propojte vzhled své vizitky s vaší profesí.
• Využijte možností speciálních papírů s povrchovou úpravou.
• Nechte si vyrobit vizitku v zajímavém tvaru či si do ní nechte něco vyseknout.
• Nezapomínejte na moc hmatu – plasticky vystupující písmo či logo napomůže k zapamatování.
• Nezapomínejte na praktičnost vizitky – měla by být skladná a snadno uložitelná.